Faydalı Bilgiler

Klima Neden Buzlanma Yapar

 

Ev ortamlarında kış aylarında daha çok kombi gibi genel ısıtma sistemleri kullanıldığı için, klimaların tercih edilme zamanları daha çok sıcak yaz günlerine karşılık gelmektedir. Ofis ve mağazalar gibi çalışma alanları için bu durum aynı olmamakla birlikte, yine de kullanımı yaz aylarında daha fazla önem kazanmaktadır.  Havaların yavaş yavaş ısınması ile birlikte klimalar çalıştırılmaya başlandı. Devreye alınan cihazlar da bazı arızalar görülmektedir. Bu sorunların en başında ise; kötü koku ve buzlanma sorunu gelmektedir.

Klima Buzlanması Nedenleri Nelerdir?

  1. Cihazınızı çalıştırdığınızda kısa süre sonra iç ünitenin buzlanması, cihazınız da gaz eksikliğinin olduğunu yahut bakımsız olduğunu göstermektedir. R-22 Floron Gazlı Cihazlar (bulunduğu ortam değişkenlik gösterir) 60 psi / 4 bar basınç ile doğru mantıkta çalışır. Cihazda ortalama 20 psi/1,5 bar gaz eksikliği olduğunda cihaz iç ünite buzlanma yapar.
  2. Bir diğer ortak sorun ise bakımsızlıktır. Sistemdeki gazın iç ünite evaporatöründen geçişi esnasında üzerinde bulunduğu yükü atamaması buzlanmaya sebep açar. İç ünite evaporatörü Alüminyumlu yapısı ile havanın soğuk borular üzerinde daha uzun süre kalmasını sağlamaktadır. Alüminyum kanalların toz ile tıkanması hava geçişini engellemektedir. Bu durum gazın üzerindeki yükü ısıyı atmadan dış ünite kompresörüne geri likit olarak dönmesini sağlar.

Klimanın Buzlanması Sonucu Neler Olur?

  1. Buzlanma sebebi ile cihazınız su akıtır.
  2. İç ünite su kanalı yoğuşma sırasında oluşan suyun tahliyesi için tasarlanmıştır. İç ünitenin buzlanması ve defrost sırasında ani buz erime sonucu bu kanal yetersiz kalmaktadır.
  3. Bu durumda cihaz kısa süreli su akıtır.
  4. Cihazınızın İç Ünitesinden su akıtması bir arıza sonucudur.

Cihazınızın Doğru Mantıkta Çalışması İçin Bakım Şarttır. Ve bu bakımı yaptıracağınız kişiler, kesinlikle işinde uzman olması gerekmektedir. Aksi taktirde ufak meblağlardan kaçmak isterken, çok daha büyük hasarlara yol açılabilir ve daha yüksek maliyetleri karşınıza çıkarabilir. Bütün markalara hizmet vermekte olan firmamız, kaliteli işçilik ve güvenilirlik ilkesi sayesinde sizlere garantili sonuçlar sunmaktadır.

Gaz Şarj Veya Bakım Fiyatı İçin 0 216 370 36 32 Teknik Servis Çağrı Merkezimizden Bilgi Alabilirsiniz.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Call Now Button