Faydalı Bilgiler

Kombi Parçaları Ne İşe Yarar?

Yedek Parçalar
Yedek Parça

Kombi Akış Şalteri: Sıcak Su İhtiyacınızı Elektronik Karta İletip Kombinin Sıcak Su Modunda Çalışmasını Sağlayan Parçadır.

Kombi Ateşleme Elektrodu: Kombi İçersinde Yanma Odasında Brülörün Üzerinde Bulunur, İlk Yanmayı Sağlayan Ateşleme Görevini Yerine Getiren Parçadır.

Kombi Diyafram (Conta- Membran): Kombi İçersinde 3 Yollu Vana Grubunda Bulunur, Sıcak Su Açıldığında Mekanik Sistemi Devreye Geçirerek, Sıcak Su Switci İle Elektronik Kart Haberleşmesini Sağlayarak Sıcak Su İhtiyacını Karşılar.

Kombi Doldurma Musluğu: Kombi ve Tesisattaki Azalan Su Basıncını Tamamlamak İçin Kullanılan Bakır – Prinç Karışımı Plastik Başlıklı Parçadır.

Kombi Düğmesi: Marka ve Modele Göre Değişiklik Gösterdiği Gibi Bazen Sadece Açma – Kapama Bazen de Isıtma ve Sıcak Su Konumunda Derece Yükseltmek İçin Kullanılmaktadır.

Kombi By Pass: 3 Yollu Vana Üzerinde Bulunur ve Sıcak Su Kalorifer Geçişini Sağlamak İçin Kullanılır.

Kombi Elektronik Kart (Anakart): Kombi Üzerindeki Parçaları Kontrol Eden Merkez – Halk Dilinde Kombi Beyni Diye Geçen Parçadır.

Kombi Emniyet Ventili: Kombi Üzerinde Oluşabilecek Herhangi Bir Arıza Durumunda Kombi İçersinde Oluşan Fazla Basınç Kombiye ve İnsan Sağlığını Tehlikeye Sokmaması Adına 3 Bar Basınca Ulaştığında İçerisindeki Fazla Basıncı Dışarıya Tahliye Etmesini Sağlayan Parçadır. Çoğu Zaman Bir Kaç Kez Aç – Kapa Yaptığında Bir Daha Tam Olarak Kapatmayıp Damlatma Yapmaktadır.

Kombi Plaka Eşanjör: Kombi İçerisinde  Ana Eşanjördeki Su İle Şebeke Basıncını Birbirine Karıştırmadan Sürtünme Tekniği İle Sıcak Su Üretimi İçin Kullanılan Parçadır.

Kombi Fan: Bacalı Kombiler Haricinde, Dışarıdan Temiz Hava (Oksijeni) Kombinin Yanma Odasına Çekerek Yanma Oluşumunu Sağlayan Parçadır. Aynı Zamanda Kirli Hava (Karbonmonoksiti) de Dışarı Atmaktadır.

Kombi Gaz Valfi (Gaz Armatörü- Gaz Grubu): Tesisattan almış olduğu gazı elektronik karttan komut alarak belirli bir oranda brülöre gönderen ve brülörde yanma oluşumuna yardımcı olan parçadır.

Kombi Gösterge (Mamometre): Kombide bu basıncını ölçme ve gösterme görevinde olan parçadır.

Kombi Hava Prujörü: Kombideki yeri pompa üstü olan ve görevi tesisattaki havanın atılmasına yardımcı olmak olan parçadır.

Kombi Üç Yollu Vana: Kombide ayrı bölümler olan sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırma özelliğinde olan parçadır.

Kombi Kılcal Boru: Kombi içinde bulunan basınçlı suyun kombi içinde dolaşmasına yardımcı olan ince uzun boru şeklinde parçadır.

Kombi NTC (Sensör): Kombide ısı algılayıcı özellikte olan parçadır. Genelde sıcak su arızalarında karşımıza çıkmaktadır.

Kombi Genleşme Tankı (İmbisat Deposu): Kombide bulunan su ısındıkça genleşme hacminde artmalar olur. Bu artma da kombi ile birlikte tesisatta da sorun oluşmasına neden olur. Kombide genleşme tankı da işte bu basıncı dengeleme görevindedir. Buna engel olan, kombi üst arka kısmında bulunan büyük genelde dikdörtgen ya da yuvarlak olan büyük bir parçadır.

Kombi Pompa: Kombide devir daim sağlama görevinde olan bir parçadır. Wilo ve Grundfos markaları vardır. Bu iki marka şeklinde piyasada yer alır ve özellikle kombi içindeki suyun hem tesisatta hem de kombi içinde dolaşmasına yardımcı olur. Bu şekilde ısıtma sağlayan önemli parçalardan biridir.

Kombi Prosestat: Kombideki yeri fanın yanıdır. Fandan aldığı pozitif basınç ile karta atık gaz yolunda sorun olup olmadığını iletmekte olan parçadır.

Kombi Swich: Sıcak su açıldığı zaman sıcak su talebini direk elektronik karta aktarmakta olan parçadır.

Kombi Alçak Basınç Swichi : Kombideki su basıncını ölçme görevi ile yükümlü olan parçadır.

Kombi Tamir Takımı (Üç Yollu Vana): Bu parça kombide üç yollu vana içerisinde yer alır. Genelde mekanizma konumundadır. Özelliğini yitirip arızalandığı zaman kombi sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırt edemez ve petekler kapalı olmasına rağmen sıcak su açıldığında tüm peteklerde ısı durumu söz konusu olur.

Kombi Tribün: Kombide sıcak su aksağında yer alan elektronik hissedici parçadır. Sıcak su ihtiyacından direk suyun akışını ölçer ve cihazın ateşleme yapmasına yardımcı olur. Genelde sıcak su arızalarında sıkça karşımıza arıza olarak çıkan parçalardan biridir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Call Now Button