Faydalı Bilgiler

Klima Sağlığa Zararlımı ?

Klima Sağlığa Zararlımı
Klima Sağlığa Zararlımı

İlk olarak dikkat etmeniz gereken husus cihazınızın doğru yere monte edilmesi gerektiğidir. Yanlış yere monte edilmiş olan ya da kapasitesinden daha küçük alanlarda kullanılan cihazların sağlığınız üzerinde olumsuz etki yaratabilmesi söz konusu olduğundan dolayı bu konulara ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir.

Cihazınızın ısıtma, soğutma işlemlerini daha sağlıklı şekilde gerçekleştirmesini istiyorsanız yılda iki kez klima bakımı yaptırmayı ihmal etmeyin. Çok sıcak havalar dışında klimanızı nem alma modunda çalıştırarak sadece ortamdaki bunaltıcı havayı kırabilirsiniz.

Uyurken Klimanın Açık Olması ?

Sadece uyurken değil gün içerisinde de klimanın üfleme yönünde bulunmanız ve burada fazla vakit geçirmeniz de hastalanmanıza neden olabileceğinden dikkatli olmanız gerekmektedir. Farklı sıcaklık derecelerinde kullanımı mümkün olan klimalarınız için derece seçiminizi 22-23 derece oda sıcaklığında ayarlamanız daha doğru olacaktır. Hem yaz hem de kış için ideal olan bu sıcaklık seviyesi sayesinde hastalık risklerinizi azaltabilmeniz mümkün olacaktır. Dışarıda bulunan havanın sıcak olması 23 derecede açacağınız klimaların soğutma işlemine etki edeceği gibi dışarıdaki havanın soğuk olması da cihazınızın ısıtma işlemi gerçekleştirmesine etki edeceğinden dolayı ısıtma ya da soğutma ayarlaması yapmanıza gerek kalmamaktadır.

Bilinçsiz Klima Kullanımı

Modern hayatın ve teknolojinin sunmuş olduğu kolaylık olarak karşımıza çıkan klimalar hem soğutma hem de ısıtma ihtiyaçlarımızı karşılayabilmeleri bakımından olduğu kadar daha sağlıklı ve temiz kullanım sunması bakımından da tercih edilmektedir.

Klimaların hayatımızdaki yerine baktığımızda sağladığı konfor sebebiyle vazgeçilemez ısıtma ve soğutma sistemleri arasında yer aldığını söyleyebilmemiz mümkündür. Kullanımı rahat olan ve soba gibi tehlikesi ya da pisliği olmayan elektronik cihaz olarak insanların tercih ettiği klimalar için pek çok kişi bazen klima sağlığa zararlı mıdır gibi düşünce içerisinde olabilmektedir.

Sağlıklı Klima Kullanımı

Bilindiği üzere klimalar ortamda bulunan havanın ısıtılması ve soğutulması işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Bu sebeple de çalışsalar da çalışmasalar da klimaların ortamda bulunan havayla doğrudan ilişkileri bulunmaktadır. İç ünite filtreleri aracılığıyla gerçekleştirilen havadaki toz parçacıklarını uzak tutma işleminin kimi zaman cihazın bakım işlerinin yaptırılmaması sebebiyle hastalığa aracılık etmesi söz konusu olabilmektedir. Havada bulunan parçacıklarla birlikte bakterileri ve mikropları da toplayan bu filtrelerin yıllık bakım işlemi ile düzenli olarak yapılmadığında hastalıklara neden olabilmektedir.

Klimalar Hakkında Genel Bilgi

Cihazınızın temizliğine dikkat etmemeniz hasta olmanıza neden olabilir, sıcak havalarda duş aldıktan sonra klimanın altına geçmek suretiyle tüm soğuğu üzerine çekmeniz hastalığa neden olabilir ya da gece boyunca klimanın altında yatmanız odadaki nemi kurutan klimalar sebebiyle rahatsızlık hissetmenize neden olabilir. Bu sebeple klima kullanılırken hastalanmamak için daha dikkatli olmanız büyük öneme sahiptir. Bunun yanı sıra evinizde odada takılı olan ve çalışan klimanın etkisi ile odalar arası sıcaklık farklarının oluşması da daha hızlı şekilde hastalanmanıza neden olabilmektedir.

Klima kullanımı sırasında rahatsızlanan kişilerin geneline bakacak olduğumuzda bu kişilerin özellikle kullanım hataları yapan kişiler olduklarını görebilmemiz ve daha çok solunum yolları rahatsızlıkları ile karşılaştıklarını görebiliriz.

15 Yorumlar

  • Klima sağlığa zararlı değildir; tabii ki doğru kullanımında… uzun süre klimanın soğuğunda hareketsiz bir şekilde kalırsanız, sorun yaratabilir. yine uzun süre klima sıcak bir şekilde çalışmaya devam ederse ortam havasız kalabilir, o yüzden bu tip durumlarda bulunduğunuz yeri havalandırmanız yararınıza olacaktır.

  • klimaların bende zararlı olduğunu düşünmüyorum. Kendi evimde kullanıyorum extra olarak çankırıdan aldığım çankırı tuz lamba da evin havasını çok güzel yapıyor. Teşekkürler güzel bilgi için

    • Merhaba Kıvanç Bey, Uzun Yıllar Klima Bakımı Yapılmadan Kullanılmış Olan Klimalar Tamamen Dolmuş Oluyor Fan ve Evap Kısımları Özellikle Bu Gibi Durumlarda Yıllık Yapılan Periyodik Bakımların Yanı Sıra Detaylı Atolye Bakımı Tavsiye Ediyoruz. Bunun Haricinde Klima Bakımı Yaptırırken Işinin Ehli Bir Servis Çağırmanızı Tavsiye Ederim.Yıllık Bakımlarınızı Yaptırdığınız Sürece Uzun Yıllar Tam Performans Ve Konforlu Bir Şekilde Klimanızı Kullanabilirsiniz.

  • Adana gibi bir şehirde yaz ayında 24 saat klima kullanıyoruz Kışa girdigimizde ise hastalıklar baş gosteriyor evet zararlı ama havanın 45 -50 derecelerde oldugu bir şehirde çokda hor gormemek gerekiyor.

  • Klima tabi sağlıka zararlı tabi bu sıcaklarda genelde evimizde klima olanlar mecburen açtımız icin bazende altında uyuya kaldımız icin genelde klima çarpıtıgı zaman insanı hasta edebiliyor.Bence dikkat etmek lazım klima çarptıgı zaman çok fena sonuclar çıkıyor

  • Alışmış biri için farkettirmiyor zararını ama benim gibi köyden şehre gelmiş birini perişan etti yazın yaz günü burnumu çeke çeke geziniyorum ortalıkta 🙂

  • Klima zararlımı, zararsız mı bilmem ancak tasarruf yönünden bakıldımı pek hiçde tasarruflu birşey değil ancak çok sıcak oldumu mecbur kalıyoruz acmaya

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Call Now Button