Faydalı Bilgiler

Klima Kullanım Alanları

Klimalar Nerede Kullanılır
Klima Kullanım Alanları

Klima Kullanım Alanları Nelerdir?

Klima genel ifade ile kapalı alandaki havanın soğutulması, temizlenmesi ve sirkülasyonun yapılması ve havada bulunan nem oranının istenilen oranda tutulmasının sağlanması görevini yerine getiren cihazlardır. Bunlar özellikle evlerde ve işyerlerinde kullanılmaktadır. Klimanın kullanımı konusunda etkili olduğu alanların bilinmesi için klimanın çeşitlerinin bilinmesi gerekmektedir. Klimaların başarılı bir şekilde bir alanda kullanılması için uygun olan çeşidinin kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple de Klima Kullanım Alanları çeşitlerine göre farklılık gösterebilmektedir diyebiliriz.

Hava Dağıtımına Göre Klima Çeşitleri

Bilindiği üzere klimalar genel olarak evler ve iş yerlerinde kullanılmaktadır. Ancak bu çok genel bir ifadedir. Daha dar bir sınıflama yapabilmek ve kullanım alanlarını belirlemek için klima çeşitlerine değinmek gerekmektedir. Genel olarak klima çeşitlerini hava dağıtımları konusunda sınıflamak mümkündür. Bu şekilde sınıflamada klima çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  • Tüm havalı olan sistemler
  • Hava ve su ile çalışmakta olan sistemler
  • Tüm su ile çalışmakta olan sistemler
  • Bağımsız üniteli olan sistemler

Bu sınıflamada genel olarak evlerde ve iş yerlerinde bağımsız üniteli olan sistemler daha fazla kullanılmakta ve ilgi görmektedir. Bu konuda özellikle split denilen klima çeşitleri ev ve ofis gibi işyerlerinde tercih edilmektedir.

Bağımsız Üniteli Klima Çeşitleri

Bağımsız üniteli klima sistemleri Klima Kullanım Alanları konusunda genellikle belirleyici olmaktadırlar. Bağımsız üniteli tanımı ilave olarak bir sistem gerektirmeyen klimalar olmalıdır. Bu konuda klima sistemi için bir fan veya klima santrali gerektirmeyen sistemler olmaktadır. Genel olarak ünitesiz klima sistemleri aşağıdaki gibi çeşitlendirilmektedir.

  • Kanallı Klimalar
  • Salon Tipi klimalar
  • Kaset Tipi Klimalar
  • Duvar Tipi Mono Split klimalar
  • Duvar Tipi Multi Split klimalar

Bu çeşitler kullanım alanları konusunda odalar ve küçük kapalı alanlarda bağımsız olarak tercih edilen klima sistemleri olmaktadır.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Call Now Button