Faydalı Bilgiler

Doğalgaz Faturasından Tasarruf Yöntemleri

Isı Tasarrufu Sağlamanın Yolları
Isı Tasarrufu Sağlamanın Yolları

Doğalgaz Faturanızı Düşürmek İster misiniz?  Kim İstemez ki : )

Azalan kaynaklar ve son dönemde gelen dolgun zamlar doğalgazın değerine değer kattı. Artık doğalgaz eskisinden daha da kıymetli.

Gün geçtikçe artan doğalgaz faturaları yüzünden en ucuz ve temiz ısınma alternatiflerinden doğalgaz kombilerinde de tasarruf çok önemli bir kavram haline geldi. Doğalgaz faturanızı cep yakmayacak hale getirmek için alabileceğiniz bir kaç tedbir var.

Yoğuşmalı Kombi Kullanın!

Yoğuşmalı kombiler dışarıya atılan suyun buharını ısıtma işleminde kullanabilen kombilerdir. Yani yoğuşmalı kombiler, sahip oldukları teknloloji sayesinde normal kombiler için atıktan ibaret olan gaz halindeki su buharını sıvı hale dönüştürerek kendine fazladan ve masrafsız bir ısı kaynağı yaratmış olur. Yoğuşmalı kombileri tercih edin, hem faturanıza hem de doğaya bir iyilik yapmış olun.

Isı Yalıtımızı Yaptırın!

Isı yalıtımı olmayan bir evde kapılardan, pencerelerden ve duvarlardan kaynaklanan ısı kaybının %50 seviyesine çıkabileceğini biliyor muydunuz? Isı yalıtımınızın olmaması demek faturanıza yansıyan miktarın bir kısmını dışarıdaki havayı ısıtmak için harcıyorsunuz demektir. Isı yalıtımını kazançlı bir yatırım olarak düşünün. Bir seferlik yapacağınız yatırım yıllar boyunca doğalgaz faturanıza yansıyarak cebinizi rahatlatacak.

Dış Cephe Yalıtmının Önemi

Dış Cephe Yalıtmının Önemi

Termostatik Vana Kullanın!

Termostatik vana kullanarak odalarınızın eşit ısınmasını sağlayabilir ve tasarruf edebilirsiniz.  Detaylı Bilgi 

Kombinize Bakım Yaptırın!

Doğalgaz sisteminizin bakımını düzenli yaptırmak cihazınızın ve tesisatınızın ömrünü uzatır. Sorunsuz çalışan bir ısıtma sistemi verimli ısınma demektir. Verimli ısınarak doğalgaz ısıtma sisteminizin tüm kapasitesinden yararlanmış olursunuz. Böylece gerektiği kadar ısıtmayan kombiler veya bakımsızlıktan ısı kaybına neden olan doğalgaz sistemleriyle faturanıza fazladan yük bindirmemiş olursunuz.

19 Yorumlar

 • verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim özellikle ısı yalıtımı yaptırmak çok faydalı o olmadan ev doğalgazli ise hiç faydası olmuyor özellikle etrafı açık olan bitişik olmayan evler ısı yalıtımı yaptırmalarında fayda var tabi peteklerin yıllık kontrollerinide yaptırsınlar:)

 • Kesinlikle yalıtım yani izolasyon doğalgaz faturasını düşürmek ve enerji tasarrufu yapmak için en önemli etken. Eğer binanızda yapılmıyor ise bile daire içinden yapılabilen iç izolasyon yöntemleri ile ısı yalıtımınızı arttırabilirsiniz. Doğru tesisat ve doğru kombi seçimi ile de dolaylı olarak yaktığınız gazın verimi ve ısınma miktarınız artmaktadır.
  Ayrıca oda termostatları ile ideal oda sıcaklığı olan 20-22 derece arasında belirlediğiniz bir ısıya ayarlayarak kombinizin verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 • Ülkemizdeki kombi kullanımı, doğalgaz yoğunluğu düşünüldüğünde aslında doğalgaz faturası tasarruf yöntemleri nedir sorusunu cevaplamak altın madeni göstermek gibi bir şey olmuş. Bu maddeleri uyguladığınızda doğalgaz faturası %50 banko düşecektir.

  Teşekkürler.

 • Öğrenci olarak İç Anadolu’da doğal gaz faturası konusunda sıkıntılar yaşıyorduk. Yazınızı okuduktan sonra ev sahibine ısı yalıtımı yaptırmaları konusunda ikna etmeye çalışıyoruz. Teşekkürler bu bilgilendirme için.

 • Çocuklarımın faturalarını ben ödüyorum ve ne hikmetse onların faturaları bizim evimizin bile 3-4 katı geliyor. Bu dediklerinizi uygulatmaya çalışacağım. Teşekkür ederim 🙂

 • Doğalgaza geçenler aşırı kullanım yaparak daha fazla tutarlar ödüyorlar fakat bu konuda yer alan tasarruflar ile ciddi anlamda kar elde edebilirler güzel ve faydalı konu için teşekkürler usta 🙂

 • Kombiyi devamlı aynı ayarda tutmak lazım. Birde Oturduğun evinin dış kaplaması olması lazım yazın sıcaktan kışın soğuktan korur. Ankara gibi yerde isen yazın doğal gaz ucuz iken karta dolum yapmak lazım. Kışın fiyatlar yükseliyor.

 • üniversite öğrencisi olarak her türlü masraftan kaçmaya çalışıyoruz ama yine de bir türlü ödeyemiyoruz. parayı yettiremiyoruz. bakım yaptıralım dedik kaz gelcek yerden tavuk esirgememek adına bakımdan sonra gözle görülür derecede faturalarımızda azalma oldu.

 • bir yöntemde ben söyleyim kullanmadığınız odaların kaloriferini kapatın haa birde kışın bazen battaniye falan kullanın kombi yakmayın :)) işin şakası verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Call Now Button